Pomoce dla Słabowidzących

Lupy

Mogą ułatwić codzienność osobom, których wady wzroku nie można poprawić korekcją okularową. Pomoce optyczne dla słabowidzących – lupy do czytania, jak i te ułatwiające pisanie bądź wykonywanie bardzo precyzyjnych prac, wykorzystują pozostałą ostrość wzroku i dlatego też muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dostępne są z różną wielokrotnością powiększenia, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie o odpowiedniej mocy soczewki.

Lupy do czytania i inne pomoce optyczne dla słabowidzących mogą być wykorzystywane nie tylko w domu, do czytania, oglądania telewizji czy nawet szycia. Mogą ułatwiać także poruszanie się po mieście - sprawdzanie rozkładu jazdy bądź też ceny, składu i daty ważności produktów spożywczych.

Akcesoria te wybierane są przez niedowidzących nie tylko ze względu na skuteczność, lecz także komfort użytkowania, solidne wykonanie oraz przystępną cenę. Poza tym na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli lup do czytania i pomocy dla słabowidzących do innych zastosowań, które różnią się między sobą nie tylko mocą soczewki, lecz także sposobem montażu.

Najpopularniejsze pomoce optyczne dla słabowidzących:

lupy do czytania, ręczne – szczególnie polecane są te z podświetleniem diodowym wzmacniającym dodatkowo kontrast, co znacząco poprawia jakość widzenia także tam, gdzie brak odpowiedniego oświetlenia;

akcesoria stojące – w formie linijki lub też na specjalnych nóżkach, które ułatwiają pisanie;

sprzęt do mocowania na głowie – do prac, przy których należy mieć obie ręce wolne.